Ferić: Za smrad u centru Pule i utrošenih 240 milijuna kn novaca građana za izgradnju neadekvatnog kanalizacijskog sustava Gradonačelniku krivo samo „nebo“

Aktualno 24. kolovoza 2015

Na današnjoj tiskovnoj konferenciji predsjednik pulskog SDP-a Danijel Ferić govorio je o neadekvatno rješenom pitanju izgradnje kanalizacijskog sustava u Puli, na koji je već utrošeno 240 milijuna kuna, a planira se utrošiti još 60 milijuna kuna.

Naime, kaže Ferić, građani Pule su „taoci“ širenja neugodnih mirisa u širem centru Pule kad god se pojavi period bez padalina, što je posljedica neriješenog pitanja izgradnje kanalizacijskog sustava, te kaže kako je Gradonačelnik Miletić dao jednu potpunu novu dimenziju upravljanja Gradom pa je tako u utrci Grada Pule za prijestolnicu kulture dodao jedan novi akcent –„smrad“ i kako problem smrada za građane neće nestati unatoč tome što je Gradonačelnik izrazio svoju zabrinutost.

Ferić se zatim osvrnuo na predstojeću sutrašnju sjednicu Gradskog vijeća, od koje su kaže imali puno očekivanja vezano za rješavanje problematike smrada, te su očekivali konkretna rješenja, utvrđivanje političke odgovornosti, te pokretanje ukoliko je potrebno higijensko-epidemiološkog nadzora. Nažalost, ističe Ferić, od predsjednika Gradskog vijeća dobili smo samo „silovanje“ Poslovnika o radu Gradskog vijeća i dok Grad stagnira vladajuća većina će sutra govoriti o izgradnji sustava iz 1997. godine na ovamo, što je već svima dobro poznata i apsolvirana tema.

Istovremeno, ističe Ferić, Gradonačelnik neprekidno obmanjuje javnost, te je prošle godine vezano za „smrad“ izjavio kako će problem nestati kad se odradi sifoniranje slivnika, međutim, ističe Ferić, sifoniranjem se ne može i neće rješiti problem smrada zbog kojeg su građani na rubu živaca. Prema Gradonačelniku, kaže Ferić, nitko za smrad i utrošenih 240 milijuna kuna koliko je dosad utrošeno na izgradnju sustava, nije politički odgovoran, nego, ističe Ferić, Gradonačelniku je valjda krivo samo „nebo“ pa bi svi trebali organizirati indijanski ples po gradskim ulicama i trgovima i prizivati kišu kako nam kada se dogodi period bez padalina ne bi smrdjelo u centru grada.

Za navedeni problem, Ferić kaže kako je jedino rješenje izgradnja razdjelnog sustava odvodnje. Naime, kaže Ferić, sadašnji sustav odvodnje funkcionira na krajnje neodrživom mješovitom sistemu. Odnosno, naglašava Ferić, fekalne i oborinske vode mogu se voditi zajedničkim sistemom odvodnje – mješovitim ili odvojeno – razdjelnim sistemom. Razdjelna kanalizacija je tip kanalizacije koji se danas smatra jedino djelotvoran u tretiranju komunalnih voda te se isti stoga preporučuje za korištenje. Nastavno, Ferić kaže, kako se MEIP projektom, odnosno izgradnje kanalizacijskog sustava u Puli, nije ni razmatralo rješenje prijelaza na razdjelni sustav, a time i potpunija zaštita okoliša, već je pulski glavni odvodni kanal mješovitog tipa. Međutim, ističe Ferić, najveća nelogičnost jest što se gradske ulice rekonstruiraju na razdjelnom sistemu odvodnje, da bi se poslije sve spojilo u mješoviti sustav, te si kaže, postavlja pitanje, koji je onda smisao utrošenog vremena i novaca građana na izgradnju kanalizacijskog sustava. Prema Ferićevim riječima, rezultat svega jest da i dalje 66% svih otpadnih voda završava u pulskoj luci, i to, jer je kaže Ferić, sustav jednostavno tako zamišljen.

Ono što Ferić predlaže jest izgradnja novog fekalnog sustava na Pragrandeu, a postojeći pretvoriti u oborinski, a kaže, cijela ova problematika sa smradom i konstantnim neplanskim raskopavanjem ulica bila bi izbjegnuta kad bi Pula imala Strategiju izgradnje komunalne infrastrukture, međutim na veliku sramotu Gradonačelnika, naš Grad još uvijek nema strategiju izgradnje komunalne infrastrukture, koja bi se, kaže Ferić trebala donijeti za razdoblje do 2025. godine.

I zaključno, Ferić ističe kako od sutrašnje sjednice GV očekuje da se žurno donesu odgovarajuće mjere koje će rezultirati uklanjanjem višestrukih problema koje je gradska uprava prouzročila svojom neodgovornošću u projektu izgradnje kanalizacijskog sustava, a tu kaže misli na olakšice poduzetnicima i obrtnicima koji su zbog „smrada“ zakinuti, jer sigurno, kaže Ferić, nekom ugostitelju u širem centru grada nije olakšavajuće za poslovanje, ako mu gosti dođu na ručak ili večeru, uz popratni ugođaj „smrada“. Ferić predlaže da se za te poduzetnike donesu mjere u vidu smanjenja naknade za korištenje javne površine, oslobođenje plaćanja poreza na tvrtku ili smanjenja cijena zakupa poslovnog prostora.